مقدمه و موارد پوشش داده شده

دامنه مجازی (Virtual Domain) نوعی دامنه است که فقط در هاست محلی (Localhost) قابل دسترسی و استفاده است. به زبان ساده تر شما دامنه سایت پرچین وب را که parchinweb.ir می باشد، در نظر بگیرید: زمانی که این آدرس را در مرورگر سیستم خودتان وارد می کنید و دکمه Enter را می زنید درخواست شما از طریق اینترنت به سمت سرور سایت ارسال می شود و همچنین نتیجه درخواست شما توسط سرور به سیستم شما می رسد که در نهایت سایت parchinweb.ir را مشاهده می کنید. دامنه مجازی هم دقیقا به همین صورت است با این تفاوت که اگر درخواستی به سمت دامنه parchinweb.local از طریق مرورگر ارسال شد اشاره به لوکال هاست و همین سیستم دارد و دیگر درخواست به سمت سرور راه دور و بیرون از کامپیوتر ارسال نمی شود، در واقع درخواست به کامپیوتر ما که یک هاست یا سرور محلی هست ارسال می شود.

برای تعریف یک دامنه مجازی لازم است که ابتدا برنامه هایی مثل wamp یا xampp را روی کامپیوتر خودتان نصب کنید تا سیستم شما به یک سرور یا به اصطلاح هاست محلی (localhost) تبدیل شود. من در این مقاله از برنامه XAMPP استفاده کردم. اگر هنوز این برنامه را نصب نکردین میتوانید از طریق مقاله زیر آن را نصب کنید:

آموزش تصویری و مرحله به مرحله نصب XAMPP روی ویندوز

مراحل ایجاد دامنه مجازی

مرحله اول:

من در این آموزش دامنه مجازی خودم را با نام parchinweb.local ایجاد می کنم و شما میتوانید از نام دلخواه خودتان استفاده کنید. ابتدا وارد درایوی که ویندوز در آن نصب شده است (معمولا درایو C) شوید و مسیر زیر را دنبال کنید و در نهایت فایل hosts را با یک برنامه ویرایشگر متن مثل notepad یا ++notepad باز کنید:

C:\Windows\System32\drivers\etc

مرحله سوم:

عبارت پایین را در انتهای فایل hosts قرار دهید و فایل را بعد از ذخیره کردن ببندید:

127.0.0.1    parchinweb.local

مرحله چهارم:

مسیر زیر را دنبال کنید و فایل httpd-xampp.conf را با یک برنامه ویرایشگر متن باز کنید:

C:\xampp\apache\conf\extra

حالا قطعه کد زیر را در انتهای فایل httpd-vhosts.conf قرار دهید و در هر خطی که دامنه parchinweb.local نوشته شده است، به جای آن نام دامنه مجازی خودتان را بنویسید و در نهایت فایل را ذخیره کنید:

<VirtualHost *:80>
  ServerAdmin webmaster@parchinweb.local
  DocumentRoot "C:\xampp\htdocs\parchinweb.local"
  ServerName parchinweb.local
  ErrorLog "logs/parchinweb.local-error.log"
  CustomLog "logs/parchinweb.local-access.log" common
</VirtualHost>

مرحله چهارم (آخر):

حالا در مسیر زیر یک پوشه به نام دامنه مجازی خود ایجاد کنید، من این پوشه را با نام parchinweb.local ساخته ام.

C:\xampp\htdocs

حالا برنامه XAMPP را باز کنید و وب سرور Apache را فعال کنید:

توجه داشته باشید که اگر وب سرور Apache شما از قبل فعال بود یک بار غیر فعال و مجددا فعال کنید تا تغییرات دامنه مجازی در آن اعمال شود.

تا اینجا کار تمام شده و دامنه مجازی موردنظر شما ساخته شده است اما برای اینکه ببینیم دامنه مجازی به درستی کار میکند یا نه، یک فایل HTML ساده را درون لوکال هاست قرار می دهیم تا از دسترس بودن دامنه مجازی مطمئن شویم:

داخل پوشه ای که با نام دامنه مورد نظر خودتان ساخته اید یک فایل با نام index.html بسازید، آن را با یک برنامه ویرایشگر متن باز کنید و قطعه کد HTML زیر را داخل این فایل قرار دهید و بعد از ذخیره کردن این فایل را ببندید.

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>دامنه مجازی</title>
</head>
<body>
<h1 style="text-align: center;color: green; direction: rtl">دامنه مجازی شما با موفقیت ساخته شد ;)</h1>
</body>
</html>

حالا اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید وقتی نام دامنه مجازی خود را وارد مرورگر کنید و دکمه Enter را بزنید مشاهده میکنید که دامنه شما با موفقیت ساخته شده و در دسترس می باشد و به درستی فایل index.html را اجرا می کند: بعد از اینکه مطمئن شدید فایل index.html به درستی اجرا می شود می توانید پروژه ی خودتان را در پوشه ای که با اسم دامنه مجازی خود ساخته بودید بریزید و از آن در لوکال هاست استفاده های لازم را بکنید. همچنین میتوانید به تعداد دلخواه دامنه مجازی ایجاد کنید و هر پروژه را درون پوشه مخصوص به خودش توسعه دهید.

توجه داشته باشید که آدرس دامنه مجازی خود را با قرار دادن پورتکل http در ابتدای آن وارد کنید تا مستقیم به لوکال هاست خودتان وارد شوید در غیر این صورت احتمال دارد نام دامنه مجازی شما در موتور جستجوگر باز شود و به عنوان یک کلمه مورد جستجو در نظر گرفته شود.
http://parchinweb.local
اشتراک این مطلب:
2 پاسخ
 1. b
  b گفته:

  سلام تمام مراحل بالا را دقیقا همانطور که گفته بودید (حتی با همان نام دامنه parchinweb.local) انجام دادم و نتیجه این شد که در آدرس http://127.0.0.1 آنچه نمایش داده می شود این است: دامنه مجازی شما با موفقیت ساخته شد اما وقتی که http://parchinweb.local را در مرورگر وارد می کنم اولا به آدرس http://www.parchinweb.local دایرکت میشود و ثانیا در این صفحه هم هیچ چیز نمایش داده نمیشود.
  لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ
  • محمد صیادی
   محمد صیادی گفته:

   با سلام و احترام
   ۱- اینکه وقتی آدرس http://parchinweb.local رو در مرورگر میزنید و ریدایرکت میشه به آدرس http://www.parchinweb.local باید بگم که این مورد مشکلی ایجاد نمیکنه و عملا فرقی نمیکنه www باشه یا نه.
   ۲- دقت کنید چیدمان دستورات مطابق عکس مرحله سوم باشد، شاید به خاطر کپی کردن دستورات جابجا شدن.

   پاسخ

نظر خود را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *