ساخت ایمیل یا جیمیل

مقدمه و موارد پوشش داده شده در این مقاله

این آموزش را به صورت تصویری و مرحله به مرحله برای کاربران محترم پرچین وب تهیه کرده ام. در این مقاله روش ساختن ایمیل یا همان پست الکترونیک در شرکت گوگل آموزش داده شده است، که یکی از بزرگترین شرکت های ارائه دهنده سرویس پست الکترونیک رایگان در جهان می باشد. شرکت google برای سرویس یا برنامه ایمیل خود نام gmail را انتخاب کرده است و به همین خاطر ایمیلی را که در گوگل ساخته شده باشد به انگلیسی ‘gmail’ و به فارسی ‘جیمیل’ می گویند. به عنوان مثال عبارت parchinwebtest@gmail.com یک ایمیل می باشد که نوشته بعد از @ یعنی ‘gmail.com’ نشان می دهد که این ایمیل در شرکت گوگل ساخته شده است و می توان به آن جیمیل هم گفت. یعنی اگر هنگام تکمیل فرم ثبت نام یا هر جای دیگر از شما ایمیل یا پست الکترونیک درخواست کردند میتوانید از ایمیلی که در گوگل یا هر شرکت دیگری که ساخته اید استفاده نمایید و به طور کلی فرقی بین Email و Gmail نیست.

مراحل ساختن ایمیل

مرحله اول :

برای شروع ابتدا ‌مرورگر (Browser) مورد علاقه خود را باز کنید و در قست نوار آدرس (Address Bar)  آدرس https://accounts.google.com/signup را تایپ کنید و دکمه Enter یا جستجو را بزنید اما اگر حس و حال نوشتن را نداشتید روی ساختن حساب کاربری گوگل کلیک کنید تا همان صفحه برای شما باز شود.

ما در این آموزش از مرورگر google chrome (گوگل کروم) استفاده کردیم.

روش ساخت ایمیل مرحله ۱

مرحله دوم :

در اینجا شما می توانید زبان مورد نظر خود را برای ادامه فرایند ساخت ایمیل تغییر دهید. به صورت پیش فرض زبان روی انگلیسی قرار دارد.

روش ساخت ایمیل مرحله ۲-۱

به عنوان مثال اگر زبان را روی فارسی قرار دهید به صورت زیر همه گزینه ها فارسی می شوند:

روش ساخت ایمیل مرحله ۲-۲

ما در این آموزش از زبان پیش فرض، یعنی انگلیسی استفاده کرده ایم، شما می توانید زبان دلخواه خود را انتخاب کنید و مرحله به مرحله با ما همراه باشید چون مراحل کاملا یکسان هستند.

مرحله سوم :

در این مرحله شش فیلد یا گزینه وجود دارد که هر کدام را باید به صورت انگلیسی یا فینگلیش (نوشتن کلمات فارسی با حروف انگلیسی) مقدار دهی کنیم.

نکاتی در مورد تکمیل این مرحله:

نام و نام خانوادگی : برای تکمیل این قسمت اگرچه می توانید از زبان فارسی هم استفاده کنید اما بهتر است از زبان انگلیسی استفاده کنید.

نام ایمیل : عبارت parchinwebtest@gmail.com یک ایمیل است اما عبارت parchinwebtest نام کاربری حساب گوگل می باشد. نام ایمیل در واقع همان نام کاربری حساب گوگل می باشد و در کل جهان برای هر فرد به صورت یکتا تعریف می شود، یعنی اینکه نام کاربری دو نفر نمی تواند شبیه هم باشد و هر کسی که زودتر یک نام کاربری و ایمیل را بسازد و ثبت کند، شخص دیگری نمی تواند همان نام کاربری را استفاده کند. به همین خاطر اگر نام کاربری که وارد کردید خطا گرفته شود باید از کاراکتر های خاص یا اعدادی دلخواه در پس و پیش یا وسط نام کاربری استفاده کنید و دوباره شانس خودتان را امتحان کنید. برای تکمیل این قسمت باید حتما زبان نوشتن روی انگلیسی باشد و از حروف (a تا z)، اعداد (0-9) و نقطه: ‘ . ‘ می توانید استفاده کنید. بزرگی و کوچکی کلمات در اینجا ملاک نیست و حروف بزرگ هم به صورت کوچک محاسبه می شود.

رمز ورود: در انتخاب رمز باید دقت کنید که از کلمات ساده و کلمات قابل حدس استفاده نکنید. به عنوان مثال از تاریخ تولد، کد ملی، شماره موبایل و … استفاده نکنید. همچنین برای تکمیل این فیلد باید حداقل تعداد کاراکتر های استفاده شده ۸ کاراکتر و یا بیشتر و همراه با ترکیبی از حروف، اعداد و نماد های خاص باشد. رمز عبوری که در نهایت انتخاب می کنید را حتما در جایی مطمئن یادداشت کنید و هر زمانی که میخواهید وارد ایمیل خودتان شوید و از آن استفاده کنید باید آن را داشته باشید. رمز انتخابی را همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید در فیلد شماره ۵ یک بار دیگر وارد کنید تا از یکسان بودن و درستی رمز انتخابی خود مطمئن شوید.

برای انتخاب یک رمز عبور قوی و مناسب می توانید از یک سایت رمز ساز مانند https://passwordsgenerator.net استفاده کنید.

روش ساخت ایمیل مرحله۳-۱

حالا روی دکمه Next کلیک کنید و اگر همه نکات بالا را رعایت کرده باشید وارد مرحله بعدی و در غیر این صورت قسمتی که دارای خطا هست را دوباره بررسی نمایید. مثلا امکان دارد نام کاربری که شما انتخاب کردید قبلا توسط فرد دیگری ثبت شده باشد که باید آن را تغییر دهید.

من در این مقاله یک ایمیل آزمایشی برای این آموزش در نظر گرفتم و فرم ثبت نام این مرحله را به صورت زیر تکمیل نموده ام:

روش ساخت ایمیل مرحله ۳-۲

مرحله چهارم :

در این مرحله ابتدا باید کشور مورد نظر خود را روی کشوری بگذارید که از آن شماره موبایل دارید. بعد از انتخاب کشور شماره موبایل خود را بدون 0 (صفر) اول وارد نمائید. حالا روی دکمه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید. توجه داشته باشید که شماره موبایل شما باید معتبر باشد چون گوگل یک کد اعتبار سنجی برای شما ارسال خواهد کرد که برای ادامه به آن نیاز دارید.

روش ساخت ایمیل مرحله ۴

همان طور که مشاهده می کنید یک پیامک که حاوی کد اعتبار سنجی از گوگل است به شماره ی من پیامک شد:

روش ساخت ایمیل کد اعتبار سنجی گوگل

مرحله پنجم :

حالا مانند شکل کد دریافت شده را وارد کنید و روی دکمه Verify کلیک کنید تا اعتبارسنجی انجام شود.

توجه داشته باشید در صورتی که کد اعتبارسنجی به صورت پیامک برای شما ارسال نشد میتوانید گزینه Call instead را انتخاب کنید تا از طرف گوگل توسط تلفن گویا با شما تماس گرفته شود و کد را برای شما می خواند، بهتر است قبل از درخواست تماس، یک کاغذ و خودکار در دسترس داشته باشید و کد را در آن یادداشت کنید و بعد از پایان تماس آن را وارد کنید.

روش ساخت ایمیل مرحله ۵

مرحله ششم :

این گزینه را می توانید با توجه به نکات و شکل زیر کامل کنید:

ایمیل بازیابی یا پشتیبان : این فیلد یک آدرس ایمیل از شما میخواهد که وارد کردنش اختیاری است. کاربرد آن برای نگهداری موارد امنیتی ایمیل جدید شماست مثلا اگر رمز عبور خود را فراموش کنید می توانید گزارش فراموشی رمز را بدهید و رمز جدید به ایمیل بازیابی ارسال می شود. به هر حال این گزینه اختیاری است و میتوانید خالی بگذارید یا اگر ایمیل دیگری داشتید می توانید اینجا وارد کنید.

تاریخ تولد : به یاد داشته باشید که تاریخ تولد باید میلادی باشد.

جنسیت : در این قسمت میتوانید جنسیت خود را تعیین کنید. مثلا اگر مرد هستید گزینه Male و اگر زن هستید روی Female و … بگذارید.

حالا روی دکمه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

روش ساخت ایمیل مرحله ۶-۱

من این مرحله را به صورت شکل زیر تکمیل کرده ام:

روش ساخت ایمیل مرحله ۶-۲
روش ساخت ایمیل مرحله ۶-۲

مرحله هفتم :

در اینجا گوگل یک سری سرویس هایی مانند تماس های تصویری و پیغام ها را برای شماره موبایلی که وارد کرده اید در نظر می گیرد که می توانید آن ها را قبول و یا رد کنید و وارد مرحله بعد شوید.

روش ساخت ایمیل مرحله ۷
روش ساخت ایمیل مرحله ۷

مرحله هشتم :

در این مرحله باید شرایط و قوانین حریم خصوصی شما و شرکت گوگل را مطالعه و موافقت نمائید و در انتهای توافقنامه دکمه I agree  را بزنید:

روش ساخت ایمیل مرحله ۸-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۸-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۸-۲
روش ساخت ایمیل مرحله ۸-۲

مرحله نهم :

به شما تبریک می گویم تا اینجا توانستید ایمیل خودتان بسازید و برای دسترسی به آن می توانید طبق تصاویر زیر محیط gmail خود را ببینید:

روش ساخت ایمیل مرحله ۹-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۹-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۹-۲
روش ساخت ایمیل مرحله ۹-۲
روش ساخت ایمیل مرحله ۱۰-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۱۰-۱
روش ساخت ایمیل مرحله ۱۰-۲
روش ساخت ایمیل مرحله ۱۰-۳

نحوه ورود به ایمیل:

برای اینکه در آینده بخواهید از طریق اینترنت به ایمیل خود دسترسی داشته باشید میتوانید به صفحه ورود جیمیل مراجعه کنید و مراحل تصویری زیر را دنبال کنید، همچنین میتوانید آدرس https://www.google.com/gmail را درون نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید و وارد برنامه جیمیل شوید:

ورود به ایمیل یا جیمیل مرحله ۱

در این قسمت می توانید شماره موبایل یا ایمیل و یا فقط نام کاربری حساب کاربری گوگل خود را وارد کنید و دکمه Next را انتخاب کنید:

ورود به ایمیل یا جیمیل مرحله 2

من در اینجا از ایمیل برای ورود استفاده کردم:

در این قسمت هم فقط کافی است رمز عبور خود را وارد کنید و روی Next کلیک کنید تا وارد محیط جیمیل خود شوید و به مدیریت ایمیل های خود بپردازید.

ورود به ایمیل یا جیمیل مرحله 3
ورود به ایمیل یا جیمیل مرحله 4

بخش پایانی :

ایمیلی را که ساخته اید، می توانید هر کجا که خواستید استفاده کنید، اما توجه داشته باشید رمز عبوری که برای ایمیل خود انتخاب کرده اید را هرگز نباید در اختیار کسی قرار دهید و همیشه در جایی مطمئن نگهداری کنید، و زمانی که میخواهید وارد حساب کاربری یا ایمیل خودتان شوید به آن نیاز دارید. همچنین از این ایمیل می توانید در گوشی های تلفن همراه خود و یا در برنامه هایی مانند فروشگاه گوگل یا همان Google Play و… که از شما حساب کاربری گوگل یا ایمیل می خواهند استفاده نمایید.

اشتراک این مطلب:
6 پاسخ

نظر خود را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *