composer

اگر وقت خواندن این مقاله را ندارید می توانید فیلم آموزش نصب Composer روی ویندوز را ببینید:

مقدمه

کامپوزر (Composer) یک ابزار یا نرم افزاری برای مدیریت وابستگی ها (Dependency) در زبان برنامه نویسی پی اچ پی (PHP) است که به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا کتابخانه ها (Libraries) یا بسته های (Packages) لازم و مورد نیاز پروژه های خودشان را نصب، بروزرسانی و یا به طور کلی آن ها را مدیریت کنند.

برای نصب کامپوزر روی ویندوز لازم است که زبان PHP روی کامپیوتر نصب باشد تا Composer بتواند از آن در اجرای دستورات استفاده کند. یکی از راه های نصب PHP روی ویندوز استفاده از برنامه هایی مثل WAMP یا XAMPP است که به همراه خودشان زبان PHP را به صورت پیش فرض روی کامپیوتر نصب می کنند. من در این آموزش PHP و Composer را با استفاده از برنامه XAMPP نصب کردم.

آموزش تصویری نصب XAMPP در ویندوز

مراحل نصب Composer

مرحله اول:

بعد از اینکه از نصب بودن زبان PHP روی کامپیوتر خودتان مطمئن شدید. آدرس زیر را وارد مرورگر خوتان کنید و دکمه Enter را بزنید تا وارد وب سایت رسمی نرم افزار Composer برای دانلود آن شوید.

getcomposer.org

مرحله دوم:

بعد از اینکه وارد سایت Composer شدید روی دکمه Download کلیک کنید:

مرحله سوم:

روی گزینه Composer-Setup.exe کلیک کنید تا فایل نصبی کامپوزر دانلود شود:

مرحله چهارم:

بعد از اینکه فایل نصبی Composer را دانلود کردین روی آن دابل کلیک کنید تا اجرا شود:

مرحله پنجم:

روی دکمه Next کلیک کنید.

مرحله ششم:

در این مرحله باید فایل اجرایی زبان PHP را انتخاب کنید که معمولا به صورت پیش فرض شناسایی می شود. و روی Next کلیک کنید:

اگر نسخه های مختلف PHP را روی سیستم خودتان نصب کرده اید یا اینکه مسیر نصب XAMPP را تغییر داده اید امکان دارد نیاز به انتخاب به صورت دستی باشد و فایل اجرایی PHP به صورت اتوماتیک انتخاب نشود. در این صورت روی دکمه Browse کلیک کنید و فایل مربوطه را انتخاب کنید.

مرحله هفتم:

در این مرحله اگر می خواهید Composer از پروکسی استفاده کنید گزینه Use proxy server to connect to internet را انتخاب و در قسمت Enter proxy url آدرس پروکسی مورد نظر خودتان را وارد کنید در غیر اینصورت بدون هیچ تغییری روی دکمه Next کلیک کنید:

مرحله هشتم:

روی دکمه Install کلیک کنید:

مرحله نهم:

برای ادامه روی دکمه Next کلیک کنید:

مرحله دهم (پایانی):

روی دکمه Finish کلیک کنید.

بخش پایانی:

بعد از کلیک روی دکمه Finish مراحل نصب برنامه Composer به پایان می رسد و برای اطمینان از اینکه برنامه به درستی نصب شده است روی منوی Start کلیک کنید… در قسمت جستجو عبارت cmd یا command prompt را تایپ کنید… پس از پیدا کردن command prompt روی آن کلیک کنید تا پنجره خط فرمان ویندوز باز شود:

دستور زیر را درون خط فرمان ویندوز تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید:

composer

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید برنامه Composer با موفقیت نصب شده و کلیه دستورات آن در دسترس می باشد، همچنین لیستی از دستورات و راهنمای آنها در تصویر قابل مشاهده است.

اشتراک این مطلب:
2 پاسخ

نظر خود را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *