روش نصب XAMPP در ویندوز و دسترسی به لوکال هاست

مقدمه و موارد پوشش داده شده در این مقاله

در این آموزش به صورت مرحله به مرحله نصب برنامه XAMPP یا به اصطلاح زمپ را روی ویندوز آموزش می دهم. با نصب این برنامه کامپیوتر شما به یک هاست محلی (Localhost) تبدیل می شود و کلیه سرویس ها و برنامه هایی را که یک سرور نیاز دارد به صورت یکجا در اختیار شما قرار می دهد. بعد از مطالعه ی این مقاله شما می توانید به لوکال هاست خود دسترسی داشته باشید و برای راه اندازی یک وب سایت به صورت آزمایشی یا برای توسعه اولیه از آن استفاده کنید.

مراحل نصب برنامه XAMPP

مرحله اول :

برای شروع نیاز است که برنامه XAMPP را که یک برنامه رایگان است از سایت اصلی اش دانلود کنید. برای دانلود زمپ وارد سایت apachefriends.org شوید و مانند شکل زیر نسخه مربوط به ویندوز را دانلود کنید.

مرحله دوم :

بعد از دانلود برنامه زمپ یک فایل شبیه به تصویر زیر در کامپیوتر شما ذخیره می شود، روی آن دابل کلیک کنید تا نصب شروع شود.


یک پیغام هشدار مربوط به کنترل حساب کاربری ظاهر می شود که با کلیک روی دکمه OK وارد مرحله بعدی می شوید.

مرحله سوم :

برای ادامه نصب روی دکمه Next کلیک کنید:

مرحله چهارم :

در این مرحله شما میتوانید وب سرور ها و زبان های برنامه نویسی مورد نیاز خود را برای نصب یا عدم نصب انتخاب کنید. اما پیشنهاد میکنم که همه تیک ها را علامت بزنید تا به صورت کامل و پیش فرض نصب شود :

مرحله پنجم :

این مرحله برای تغییر مسیر نصب برنامه است و به شما توصیه میکنم که بدون تغییر باقی بگذارید تا در مسیر پیشنهادی خود برنامه نصب شود. اما اگر به هر دلیلی خواستید مسیر نصب XAMPP را تغییر دهید می توانید با توجه به تصویر زیر تغییرات را اعمال کنید:

مرحله ششم :

در این مرحله اگر تیک گزینه Learn more about Bitnami for XAMPP را خالی نگذارید به صورت اتوماتیک وارد صفحه معرفی و مستندات برنامه می شوید. اگر فکر میکنید به درد شما میخورد این گزینه را تیک بزنید:

مرحله هفتم :

در اینجا همه چیز برای شروع فرایند نصب آماده است، حالا روی Next کلیک کنید:

تصویری از روند نصب نرم افزار XAMPP :

مرحله هشتم (آخر) :

حالا برنامه با موفقیت نصب شده است و بعد از کلیک کردن روی دکمه Finish کنترل پنل برنامه اجرا می شود. اگر نمی خواهید برنامه بعد از نصب اجرا شود تیک گزینه مربوطه را با توجه به شکل بردارید و سپس روی Finish کلیک کنید:

در اولین اجرای برنامه XAMPP می توانید زبان مورد نیاز خود را برای کار با نرم افزار انتخاب کنید که به صورت پیش فرض بر روی انگلیسی می باشد. روی دکمه Save کلیک کنید تا کنترل پنل برنامه زمپ مطابق شکل زیر برای شما باز شود:

نمایی از برنامه XAMPP یا همان زمپ بعد از نصب روی ویندوز 7 . حالا می توانید سرویس های مورد نیاز خودتان را با کلیک کردن بر روی دکمه Start در مقابل نام سرویس طبق شکل فعال کنید تا در حالت اجرا قرار بگیرد:

معمولا سرویس Apache را به عنوان وب سرور و سرویس MySQL را هم به عنوان سرور پایگاه داده اجرا میکنند و همین دو مورد برای نصب و اجرای سایت روی لوکال هاست کافی می باشد. البته این نرم افزار برای کار های پیشرفته تر تنظیماتی دارد که در این مقاله هدف ما صرفا نصب برنامه XAMPP بوده است.

نحوه استفاده از برنامه XAMPP و دسترسی به لوکال هاست

بعد از نصب XAMPP روی کامپیوتر، حالا نوبت به دسترسی و نحوه استفاده از لوکال هاست می باشد. برای دسترسی به لوکال هاست آدرس زیر را در قسمت نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید و کلید Enter را بزنید:

http://localhost

اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد و سرویس Apache در کنترل پنل زمپ در حال اجرا و سبز رنگ باشد صفحه خوش آمد گویی (پیشخوان) برنامه XAMPP باز می شود که نشان دهنده دسترسی موفقیت آمیز به لوکال هاست شماست:

محل آپلود فایل های شما در لوکال هاست و دسترسی به آنها

بعد از نصب برنامه XAMPP یک پوشه به نام htdocs در مسیر نصب برنامه ( درایو C پوشه xampp ) ساخته می شود آدرس دقیق پوشه htdocs به صورت زیر است. این پوشه همان جایی هست که باید فایل های وب سایت خودتان را جهت دسترسی از طریق لوکال هاست در آن قرار دهید:

C:/xampp/htdocs

همانطور که مشاهده می کنید من برای مثال یک پوشه با نام parchinweb.ir در داخل پوشه htdocs ساخته ام:

حالا اگر آدرس زیر را در مرورگر باز کنم به محتویات پوشه parchinweb.ir از طریق لوکال هاست دسترسی دارم. به این شکل می توانید هر پروژه را با نام خودش در یک پوشه مجزا قرار دهید و استفاده کنید:

http://localhost/parchinweb.ir

در نهایت برای اینکه بهتر متوجه شوید یک فایل html با نام hello.html درون پوشه parchinweb.ir می سازم و کد های html ساده زیر را داخل آن قرار میدهم:

<DOCTYPE html>
<html>
<head>
</head>
<body>
<h1>Hello World</h1>
</body>
</html>

حالا آدرس زیر را برای اجرای فایل hello.html وارد مرورگر میکنم که خروجی به صورت تصویر زیر نمایش داده می شود:

http://localhost/parchinweb.ir/hello.html

بخش پایانی :

بعد از نصب و راه اندازی لوکال هاست با استفاده از برنامه XAMPP حالا دیگر می توانید به راحتی و با خیال آسوده هر نوع پروژه تحت وب خودتان را قبل از اینکه آنها را روی هاست واقعی قرار دهید آزمایش کنید و آن ها را توسعه دهید. در نهایت بعد از انجام کامل و رفع خطاهای احتمالی، می توانید آنها را به هاست واقعی در بستر اینترنت آپلود کنید.

اشتراک این مطلب:
0 پاسخ

نظر خود را بنویسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *